Paskolų sektorius: ką rieikia žinoti vartotojams?

paskolosIeškodami finansavimo, daugelis žmonių pamiršta, kad ir šioje srityje yra galiojantys įstatymai bei reikalavimai patiems vartotojams ir paslaugų teikėjams. Ypač greitųjų kreditų rinkoje matomas akivaizdus suvaržymas, kuris į naudą išėjo tiek paskolų teikėjams, tiek ir paskolas bei kreditus gaunantiems žmonėms. Visada yra reguliuojančios tarnybos, todėl jeigu jums pristigo pinigų, siūlytume pasidomėti greitaisiais kreditais, o tiksliau – jų išdavimo tvarka bei kitoms svarbiomis sąlygomis. Jums apskritai reikia žinoti visą svarbiausią informaciją apie šią rinką.

Paimtas kreditas turi būti grąžinamas nustatyta tvarka, nes kitu atveju, jeigu net ir neužstatėte nieko, jums gali grėsti turto areštas bei kitos labai žalingos pasekmės. Kai kurie vartotojai yra suklaidinti – jie mano, kad paskola su užstatu ir reiškia, kad negrąžinus skolos, kreditorius pasisavins įkeistą turtą. Taip ir yra, bet nereikėtų galvoti, jog to nebus jeigu imsite kreditą be turto įkeitimo. Matote, jeigu jūs vengsite grąžinti skolą, prasidės jos išieškojimas. Tai pareikalaus iš jūsų labai daug pinigų, nes jūs būsite tas žmogus, kuris padengs kreditoriaus išlaidas dėl to. Trumpai tariant, blogiausias scenarijus yra tas, kad teismas bus jums nepalankus, todėl kreditoriui bus išduodamas vykdomasis raštas. Su juo gali būti atliekamas turto areštas. Jeigu jūs skolos negrąžinate pinigais, jūs ją grąžinsite savo asmeniniu turtu.

Šioje rinkoje ne ką mažiau svarbu pabrėžti tai, kad kreditoriams negalima reikalauti to ko jie užsimano. Čia labiau kalbame apie palūkanų normas bei delspinigius. Jie turi būti aiškūs ir lengvai suprantami klientui. Paskolų teikėjas negali reikalauti tokių palūkanų, kokių užsinorės – yra maksimali palūkanų norma, o ją viršijus, kreditorius būtų laikomas pažeidusiu įstatymą, o tada jam gresia bauda. Jeigu sudarote kredito sutartį, būtinai pasidomėti leidžiamomis maksimaliomis palūkanomis – nepasirašinėkite sutarčių, kuriose matomas aiškus jų viršijimas.

Kreditoriams taip pat nėra leista iš klientų, kurie vėluoja grąžinti skolas, reikalauti pasirašyti vekselį ar kitą skolos raštelį. Tai būtų vartotojų teisių pažeidimas, dėl kurio kreditorius skaudžiai nukentėtų. Būtina pažymėti, kad kiekvienas prasiskolinęs asmuo gali rinktis – ar jam pasirašyti tokį dokumentą ar ne. Atsisakius, jūs nieko blogo nedarote – tiesiog žinote savo teises. Žinoma, nepamirškite ir savo pareigų – skolos negrąžinimas nėra kažkas tokio, kas nesukeltų bėdų ateityje. Jeigu jau prasiskolinote kreditoriams, jums bus daug nemalonumų bei reikalų. Tiesiog ateityje jūsų laukia didžiulis vargas.

Apie skolinimosi ypatumus siūlytume pasidomėti kiekvienam, tuo labiau, kad nereikėtų taip stipriai sureikšminti greitųjų kreditų bendrovių, nes Lietuvoje yra veikiančios ir kitos finansų įstaigos, kurios suteikia finansavimą tiek paprastiems žmonės, tiek įmonėms. Čia kalbame apie bankus, kredito unijas bei kitus privačius skolintojus. Visada apžvelkite svarbiausią informaciją, jog ateityje žinotumėte kaip elgtis patekus į ne itin malonią padėtį.