Paminklai Vilniuje – kultūros ir istorijos atvaizdas

Beveik kiekvienas Lietuvos miestas ir miestelis yra praturtintas mūsų šalies ir tautos istoriją, tačiau tikrai nerasime tokio kito miesto, kaip sostinė Vilnius, kuriame yra įvykę tiek daug istorinių įvykių, kad kultūriniai paminklai Vilniuje yra garsūs ne tik mūsų šalyje, bet ir visoje Europoje. Tikriausiai visi žinote pasakojimą apie tai, kaip Prancūzijos imperatorius Napoleonas pamatęs Vilniaus Šv. Onos bažnyčią prasitarė, kad norėtų ją išsivežti atgal į Prancūziją. Taip pat įsimintinas yra ir trijų kryžių paminklas, kuris simbolizuoja mūsų tautos pasipriešinimą priespaudai ir norą būti laisvai tiek politiškai tiek dvasiškai. Tai parodo ir trijų kryžių kalno papėdėje gulintys pirmieji kryžiai, kurie buvo susprogdinti okupantų.

paminklai VilniujeVilnius kultūriškai svarbus yra ne tik Lietuvių tautai, nepaneigiama jo svarba yra ir mūsų kaimynei Lenkijai. Lenkų generolo J. Pilsuckio širdis yra palaidota Vilniaus rasų kapinėse, o kalbant apie šias kapines bei paminklus reikėtų rašyti visiškai atskirą straipsnį, nes paminklų gausa čia palaidotiems įžymiems valstybės politikos ir kultūros veikėjams šios kapinės tikrai lenkia visas kitas Lietuvoje.

Žinoma nereikėtų pamiršti ir naujesnių laikų, Vilniuje gausu baroko ir gotikos architektūrinių paminklų, tačiau ne ką mažiau ir tikrai įdomių sovietinės architektūros pavyzdžių. Įžymiausi iš jų yra Vilniaus sporto rūmai bei vos prieš kelias dienas nugriautas Lietuvos kino teatras, dėl kurio griovimo buvo ginčijamasi ilgiau nei dešimtmetį.

Kita vertus, minėtasis kino teatras tikrai nėra vienintelis paminklas Vilniuje žmonėms kėlęs dviprasmiškus jausmus. Daugybę ginčų buvo sukėlusios, o ir dabar tebekelia žaliojo tilto skulptūros, itin ilgai buvo neatskiriama šio tilto dalis, tačiau todėl, kad viena iš skulptūrų buvo paminklas sovietų kareiviui, buvo žmonių, kuriuos šis paminklas skaudino.

Tačiau, nors jau dabar Vilnius paminklų gausa tikrai nenusileidžia kitiems Europos miestams, vis atsiranda naujų skulptūrų ir paminklų, o juos pastačius yra svarstoma apie dar kitus. Turbūt greičiausiai išvysiantis dienos šviesą bus paminklas Jonui Basanavičiui, kuris turėtų stovėti, pačiame Vilniaus centre – Lukiškių aikštės viduryje, kai tik ji bus rekonstruota.